Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/themes/layerswp/core/helpers/post.php on line 59

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/themes/layerswp/core/helpers/post.php on line 78
Przygotowania do otwarcia przedszkoli i szkół od 1 września 2020 roku – Oświata Miejska w Otwocku
oswiata-otwock@oswiata-otwock.pl
22 788 02 06
Close
Przygotowania do otwarcia przedszkoli i szkół od 1 września 2020 roku

Przygotowania do otwarcia przedszkoli i szkół od 1 września 2020 roku

Miasto Otwock przygotowując się do otwarcia przedszkoli i szkół od 1 września 2020 roku we współpracy z Oświatą Miejską oraz dyrektorami publicznych otwockich placówek oświatowych opracowało procedury dotyczące organizacji pracy w czasie zagrożenia epidemicznego  COVID-19.

Traktując priorytetowo kwestie zapewnienia bezpieczeństwa epidemicznego dzieci i młodzieży oraz nauczycieli i pracowników oświaty, w oparciu o wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia i Minsterstwa Edukacji Narodowej przygotowaliśmy procedury postępowania, które dyrektorzy będą wdrażać i dostosowywać do faktycznych potrzeb danej placówki.

Rodzicie i opiekunowie przyprowadzający dzieci do placówek będą musieli przestrzegać rygorów sanitarnych i środków ostrożności tj. zasłaniać usta i nos, dezynfekować ręce lub nosić jednorazowe rękawiczki. Rodzice i opiekunowie w okresie adaptacyjnym (dot. przedszkoli, klas 0 oraz klas I) będą mogli wchodzić do przestrzeni wspólnej (jedno dziecko – jeden opiekun) pod warunkiem zachowania dystansu i zasad bezpieczeństwa epidemicznego obowiązującego w danej placówce oraz będzie możliwy dla osób zdrowych bez objawów wskazujących na infekcję dróg oddechowych z niepodwyższoną temperaturą ciała, których domownicy nie są zakażeni koronawirusem lub nie są poddani kwarantannie.

Osoby z zewnątrz będą mogły przebywać na terenie placówki wyłącznie po wcześniejszym umówieniu wizyty i jedynie w miejscach nie przeznaczonych do równoczesnego pobytu dzieci pod warunkiem zachowania przewidzianych procedurami zasad bezpieczeństwa epidemicznego.

Wychowawcy oddziałów klasowych ustalą sposoby szybkiej komunikacji telefonicznej z rodzicami i opiekunami ucznia. Zajęcia będą organizowane tak, by ograniczyć gromadzenie się poszczególnych grup uczniów na terenie placówki. Oznacza to np. wprowadzenie różnych godzin przerw lub zajęć na boiskach i placach zabaw. Jednocześnie rekomendowana jest możliwie jak najrzadsza zmiana sal i pracowni, w których odbywają się zajęcia dla danej grupy lub klasy. Zalecane jest również noszenie maseczek lub przyłbic ochronnych na korytarzach szkolnych przez uczniów i personel. Powyższe nie dotyczy dzieci w przedszkolach, z przeciwskazaniami zdrowotnymi, zaburzeniami psychicznymi, niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim potwierdzonym orzeczeniem. Pomieszczenia będą sukcesywnie wietrzone, sprzęty i powierzchnie kontaktowe i dotykowe będą podlegały cyklicznej dezynfekcji. W placówkach będą dostępne płyny do odkażania rąk i powierzchni. Z zasobów MEN otrzymaliśmy maseczki i płyny do dezynfekcji oraz bezdotykowe dystrybutory odkażaczy, które zostaną rozdysponowane na potrzeby placówek. Miasto Otwock zabezpieczyło personel placówek w niezbędne środki ochrony osobistej.

Procedury postępowania dla poszczególnych placówek oświatowych będą znajdowały się na ich stronach internetowych.

W razie zmian sytuacji epidemicznej w Mieście Otwocku przygotowane procedury będą modyfikowane zgodnie z faktycznymi i realnymi potrzebami lub ewentualnymi regulacjami prawnymi w tym zakresie.

Równocześnie prowadzone są analizy dotyczące w razie zaistnienia takiej konieczności jak najszybszego wdrożenia narzędzi do prowadzenia edukacji zdalnej, wspierania dzieci z niepełnosprawnościami, rozwijania kompetencji cyfrowych, monitorowania problemów uczniów.

 

DANE KONTAKTOWE

DO POWIATOWEJ STACJI SANITARNO – EPIDEMIOLOGICZNEJ W OTWOCKU

Adres: Jana Kilińskiego 1, 05-400 Otwock

Telefon:  tel. (22) 779-48-33 / 779-26-63

e-mail: otwock@psse.waw.pl

Godziny pracy Stacji: 7:30 – 15:05

http://otwock.psse.waw.pl/

******************************************************************************************

Całodobowa infolinia dla obywatela

w sprawach kwarantanny i zdrowia  + 48 222 500 115

Chcesz uzyskać odpowiedź online? Pytania i odpowiedzi oraz chat 24/7 dostępne są pod adresem:

https://www.gov.pl/web/koronawirus/pytania-i-odpowiedzi